hellstalker (hellstalker) wrote,
hellstalker
hellstalker

Відповідальність за використання робочої техніки в особистих цілях

Чи часто ми використовуємо робочу офісну техніку у власних цілях, не повязаних з виконанням трудових обовязків? Практика свідчить, що абсолютна більшість працівників не вагаючись використовує робочі пристрої для соціальних мереж, особистого листування, перегляду фотографій котиків/смішних відео, веб-серфінгу та більш приватних цілей. Хтось друкує собі підбірку творів про Гаррі Поттера, хтось малює, створює демотіватори тощо. Часто компанії забороняють своїм працівникам такі дії, іноді застосовують покарання, але до звільнення доходить не часто,тому мало хто цікавиться наслідками правової боротьби роботодавців і працівників за використання офісної техніки.

Так, дуже часто роботодавці не вагаючись звільняють працівників, які використовують робочу техніку не за призначенням, щоб іншим не було повадно. Чи багато з нас захоче бути звільнений, наприклад, за відвідування фейсбуку? Звісно ні. Коли працівник не згодний зі своїм звільненям починаються судові тяжби. Ви звертаєтесь до юриста, він малює райдужні перспективи — суди, немов, лояльні до незаконно звільнених працівників, відновимо на роботі, відшкодуємо кошти за час вимушеної непрацездатності, ще й моральну шкоду стягнемо. Але що ж насправді каже судова практика?

12 січня 2016 року (ЄСПЛ) ухвалив цікаве рішення, яким фактично узаконив контроль роботодавців за робочим часом працівників та їх діяльністю за офісною технікою. Згідно з рішенням Малої палати Європейського суду з прав людини, фірма, яка контролює повідомлення свого працівника, відправлені через Yahoo Messenger у його робочий час, діє в межах своїх прав.
Приводом для цього рішення стало звернення румунського інженера Барбулєску, який просив суд визнати, що роботодавець, який в 2007 році отримав доступ до його повідомлень і звільнив, порушив його право на конфіденційне листування.
Роботодавець виявив, що працівник використовував робочий аккаунт і для особистих контактів, і для офіційних. Судді відхилили позов, зазначивши, що ситуація, коли "роботодавець хоче переконатися, що співробітники виконують свої професійні завдання протягом робочого дня" не є необґрунтованою. Отже, ЄСПЛ дозволив роботодавцям читати приватні повідомлення своїх працівників, які відправлені через чат або веб-пошту в робочі години.
Барбулєску пройшов усі судові інстанції в своїй країні, однак не добився позитивного для себе рішення, звернувся до ЄСПЛ і знову програв. Мала палата ЄСПЛ не задовольнила позов і тепер звільнений працівник має право впродовж трьох місяців подати апеляцію.

Слід зазначити, що рішення Європейського суду з прав людини є обов'язковими для всіх держав, що ратифікували Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод, в тому числі і для України.

В січні цього ж року сталася ще одна подія, що стосується суміщення ділового та особистого листування — на вимогу ФБР кандидат в президенти США Хілларі Клінтон була вимушена передати спецслужбі домашній сервер та карти памяті, на яких знаходились електронні листи. Слідство встановило, що коли пані Клінтон перебувала на посаді Держсекретаря США, вона використовувала свій особистий поштовий сервер для офіційного листування. Тепер ця справа не тільки знаходиться під контролем ФБР, але й негативно вплинула на її політичний рейтинг перед виборами.

Ці дві справи — яскраво демонструють негативні наслідки суміщення особистого життя і виконання робочих обов'язків. На відміну від західних країн, питання використання офісної техніки в особистих цілях в Україні мало врегламентовано, лише деякі роботодавці розробляють правила поведінки з офісною технікою. Але не слід думати, що це на краще — у разі виникнення спору суд може зайняти позицію роботодавця, і рішення ЄСПЛ тому яскравий приклад.

Проте, не все так погано. Щоб не дати вам відчути себе у тисках на робочому місці слід зазначити, що не дивлячись на те, що вас можуть контролювати роботодавці у вас є власний час - обідня перерва, яку можна використати як заманеться, навіть самим дивним способом. Так, у жовтні 2015 року Верховний суд Італії ухвалив, що перегляд порнографічних фільмів на робочому місці під час обідньої перерви не є підставою для звільнення, пише The Telegraph. Суд поставив крапку у справі звільненого за перегляд порно під час обіду працівника заводу Fiat на Сіцілії, що тривала з 2010 року. Спочатку суддя міста Терміні Імерезе підтвердив правомірність його звільнення, потім апеляційний суд в Палермо визнав попереднє рішення незаконним, що викликало протест з боку Fiat. І ось, нарешті, Верховний суд також прийняв позицію звільненого працівника -його звільнили незаконно.

Які ж висновки можна зробити зі всього вищенаведеного?
На думку автора, висновки наступні
- не слід (надмірно) використовувати робочу офісну техніку в особистих цілях.
- не слід використовувати особисті сервіси/аккаунти/техніку в робочих цілях.
- пам'ятайте, що роботодавець має право переглядати вашу активність, в тому числі листування з робочих пристроїв.
- обідня перерва - ваш законний час на відпочинок, яким ви його собі уявляєте.

Башмаков Костянтин, 01.2016.
При передрукуванні посилання на оригінал обов'язкове.
Tags: таке життя, творчість, тест
Subscribe

 • Киномесяц - Март 2021

  Меня можно "поздравить", в марте я пополнил ряды безработных)) Но не работой единой, фильмы никуда не делись)) Сукияки вестерн Джанго (2007)…

 • 2 года ежемесячным кино-отчетам

  Микро-юбилей)) В этот день два года назад я первый раз написал отчет за просмотренное кино за целый месяц. И было это за январь!)) Тогда эти посты…

 • Киномесяц - Февраль 2021

  Февраль выдался очень холодным и снежным, а в нашем ежемесячном выпуске будет много фантастики, и не спрашивайте как это связано))…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments